13. Állásfoglalás: A KÖZÖSSÉGI ÉRDEKŰ MAGYAR ENERGIAPOLITIKA LEHETŐSÉGE ÉS NÉHÁNY ALAPELVE AZ UNIÓS CSATLAKOZÁS UTÁN Print Version
Kategóriák: (Állásfoglalások | Energiapolitika)
Megjelenés dátumaIcon Megjelenés dátuma 2004. 02. 20.
Megjelenés helye vagy kiadóIcon Megjelenés helye vagy kiadó Energiapolitika 2000 Társulat
Szerző, íróIcon Szerző, író Energiapolitika 2000 Társulat
LinkIcon Link
Letölthető anyagokIcon Letölthető anyagok Letölthető anyagok (Size: 413 Kb)

Az Energiapolitika 2000 Társulat javaslatai a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energiapolitikai koncepciójához.

Magyarország az Európai Unió tagjaként visszavonhatatlanul a versenypiac mellett kötelezte el magát. Az energetikai direktívákból adódó korlátokhoz azonban differenciáltan, azok nemzeti érdekű befolyásolásának szándékával kell viszonyulni, figyelembe véve a többi kelet-európai országgal való együttműködés lehetőségét is. A nemzeti diplomácia feladata az EU- előírások nemzeti érdekű befolyásolása; az uniós átlagok mellett a nemzeti érdekű norma megfogalmazása és elfogadtatása.

Az energiapolitika célja a lakosság és a gazdaság energiával való biztonságos ellátási lehetőségének megteremtése, a környezetszennyezés, és a szolgáltatási árak társadalmilag elfogadható szinten tartása mellett. Az energiapolitika tárgya az állam által képviselt közösségek érdekeinek megfogalmazása az energetika területén: a működési modellek, intézményi struktúrák, törvények és kapcsolódó joganyagok alapelveinek, a megvalósítás főbb eszközeinek a meghatározása.

Stratégiai célkitűzések. Az ellátásbiztonság garantálása, kiegyensúlyozott energiahordozó összetétel, távvezetéki összeköttetések, erőműépítés. Az energiaprivatizáció minden formájának leállítása, a megmaradt vezetékes energiarendszerek közösségi (állami és önkormányzati) tulajdonának törvénybe foglalása. A nemzeti energetikai tulajdon növelése, jelentős piaci erőt felmutató közösségi (állami, önkormányzati) tulajdonosi jelenlét. Az MVM Rt. tulajdonában maradt villamos társaságokból és a MOL Rt. gázüzletágából erős, nemzetközi méretekben is versenyképes Magyar Energiaszolgáltató Társaság (MET) létrehozása. A távfűtésben a többségi önkormányzati tulajdonú városi (termelő és szolgáltató) távfűtő társaságok létrehozásának támogatása. A vezetékes energiaellátásban a közérdekű szolgáltatások fenntartása és fejlesztése, kedvezményes szociális energia-tarifák bevezetése. Hatékony fogyasztói érdekvédelmi szervezetek létrehozása és működtetése.